Answer:
Total cost= 9,871 + 4.615*x
x=number of lab tests
Explanation:
To calculate the variable and fixed costs using the high-low method, we need to use the following formulas:
Variable cost per unit= (Highest activity cost - Lowest activity cost)/ (Highest activity units - Lowest activity units)
Variable cost per unit= (31,100 - 19,100) / (4,600 - 2,000)
Variable cost per unit= $4.615
Fixed costs= Highest activity cost - (Variable cost per unit * HAU)
Fixed costs= 31,100 - (4.62*4,600)
Fixed costs= $9,871
Fixed costs= LAC - (Variable cost per unit* LAU)
Fixed costs= 19,100 - (4.615*2,000)
Fixed costs= $9,870
Total cost= 9,871 + 4.615*x
x=number of lab tests