Answer:
Ending inventory cost= $10,900
COGS= $15,940
Explanation:
To calculate the ending inventory using LIFO (last-in, first-out) method, we need to use the cost of the lasts units incorporated into inventory:
Ending inventory in units= 1,000 - 550= 450
Ending inventory cost= 340*23 + 110*28= $10,900
Now, the cost of goods sold:
COGS= 270*30 + 280*28= $15,940