Answer:
The impairment amount will be "$504,000". A further explanation is below.
Explanation:
The given values are:
Goodwill,
= $864,000
Subsidiary fair value,
= $8,100,000
Subsidiary's individually identifiable net assets,
= $7,740,000
Now,
(1)
The impairment amount will be:
= [tex]Goodwill-(Subsidiary \ fair \ value-Identifiable \ net \ assets)[/tex]
On substituting the values, we get
= [tex]864,000 - (8,100,000- 7,740,000)[/tex]
= [tex]864,000-360,000[/tex]
= [tex]504,000[/tex] ($)
(2)
The journal entry is:
Description Debit Credit
Equity income $504,000
Equity investment $504,000