Manuel bought 9 pounds of apples. He has eaten three fourths of a pound so far and has​ $15 worth of apples left. Write and solve an equation to find the cost of the apples per pound to the nearest dollar. How much did the apples cost per​ pound?

Respuesta :

8.25x= 15 so.... 15/8.25=x so.... 1.81~=x so.... To the nearest dollar it 2$/lb

Answer: Cost of apples per pound is $6.67.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Number of pounds of apples = 9

Fraction of pounds of apples he has eaten = [tex]\dfrac{3}{4}[/tex]

Number of pounds of apples he has eaten is given by

[tex]\dfrac{3}{4}\times 9\\\\=\dfrac{27}{4}[/tex]

Number of pounds of apples left is given by

[tex]9-\dfrac{27}{4}\\\\=\dfrac{36-27}{4}\\\\=\dfrac{9}{4}[/tex]

Cost of remaining apples = $15

Let the cost of each apple be 'x'.

According to question, our equation becomes,

[tex]\dfrac{9}{4}\times x=15\\\\x=15\times \dfrac{4}{9}\\\\x=\$6.67[/tex]

Hence, cost of apples per pound is $6.67.

ACCESS MORE