Respuesta :
Let x = price for each cake and y = price of each pie in dollars.
We can get two equations out of the data. One from the Friday set, the other from the Saturday set.
[tex]Equation \ 1: 30x+20y=460[/tex]
[tex]Equation \ 2: 30x+40y=620[/tex]
Then, we subtract both equations. The difference would be:
-20y = -160
y = -160 ÷ -20
y = $8
Finally, we substitute y to any of the equations. Suppose, we use equation 1:
30x + 20(8) = 460
30x = 460 - 160
30x = 300
x = 300 ÷ 30
x = $10
Therefore, the cost for each cake and pie is $10 and $8, respectively.
We can get two equations out of the data. One from the Friday set, the other from the Saturday set.
[tex]Equation \ 1: 30x+20y=460[/tex]
[tex]Equation \ 2: 30x+40y=620[/tex]
Then, we subtract both equations. The difference would be:
-20y = -160
y = -160 ÷ -20
y = $8
Finally, we substitute y to any of the equations. Suppose, we use equation 1:
30x + 20(8) = 460
30x = 460 - 160
30x = 300
x = 300 ÷ 30
x = $10
Therefore, the cost for each cake and pie is $10 and $8, respectively.