a 6-pack of undershirts costs 13.98.this is 3.96 less than the cost of buying 6 individual shirts.if each undershirt costs the same amount,how much does each undershirt cost when purchased individually?

Respuesta :

2.99
I got this answer by adding 13.98+3.96=17.94. I divided 17.94÷6 and got 2.99. So, if a undershirt was purchase individualy, it will cost 2.99
ACCESS MORE