The selling price of a car is $13,500. Each year, it loses 11% of its value. Find the exponential function that gives the value of the car t years after its purchase. Write your answer in the form f(t)=a(b)t.

Respuesta :

Answer:

[tex] f(t) = 13,500(0.89)^t [/tex]

Step-by-step explanation:

The formula for the exponential function is given as [tex] f(t) = a(b)^t [/tex]

Where,

base value = a = $13,500

b = 1 - % decrease = 1 - 11% = 1 - 0.11

b = 0.89

Substitute the values of a and b into the exponential function, [tex] f(t) = a(b)^t [/tex], respectively.

Thus:

[tex] f(t) = 13,500(0.89)^t [/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico