Respuesta :

Ok so we want to cross multiply.
To do this you know 4/9=2$ so now you want to know 1=x$
When you do this you get $5

Answer:

1 kg of baking soda costs $4.50.

Step-by-step explanation:

Write and solve an equation of ratios, as follows:

 4/9 kg            $2

------------- = --------------

    1 kg               x

Multiplying both numerators by 9, we get:

  4 kg          $18

------------ = ---------

   1 kg             x

Cross-multiplying, we get 4x kg = $18-kg.  Solving for x, we get:

        $18-kg

x = -------------- = $4.50

         4kg

1 kg of baking soda costs $4.50.

ACCESS MORE