Ian is buying apples at the farmer’s market.
The apples come in packages of different sizes.
Choose the package that is the best buy.
2 lb for $4.98
5 lb for $12.25
8 lb for $18.80
10 lb for $23.70

Respuesta :

Answer:

8 lb

Step-by-step explanation:

8 lb is the best because if you do the 2lb price times 4, it's more than the 8 lb price. If you do the 5 lb price times 2, it's more than the 10 lb price.

4.98/2 = 2.49
12.25/5 = 2.45
18.80/8 = 2.35
23.80/10 = 2.38
So looks like the winner is...
8 lb for 18.80
ACCESS MORE