Respuesta :
Answer:
8 lb
Step-by-step explanation:
8 lb is the best because if you do the 2lb price times 4, it's more than the 8 lb price. If you do the 5 lb price times 2, it's more than the 10 lb price.
4.98/2 = 2.49
12.25/5 = 2.45
18.80/8 = 2.35
23.80/10 = 2.38
So looks like the winner is...
8 lb for 18.80
12.25/5 = 2.45
18.80/8 = 2.35
23.80/10 = 2.38
So looks like the winner is...
8 lb for 18.80