LeeA9 LeeA9 20-03-2021 Mathematics contestada A 5-pound bag of cat food costs $11.25. What is the unit price of the cat food? a $0.44 per pound b $2.25 per pound c $6.25 per pound d $56.25 per pound n no postin link step by step