sharonschaeffler2020 sharonschaeffler2020 20-03-2021 Mathematics contestada Tania bought 9.6 gallons of gas for $27.36. Find an equation that can be used to determine x, the price of each gallon of gas? What is the price of each gallon of gas? Show work.