Please help with this
“Is it better to buy two 4” pizzas for ten dollars or one 7” pizza for the same price?” Use a mathematical strategy of your choice to discover the answer. Then, explain why it is better to buy either two 4” pizzas or one 7” pizza.
So if you buy 2-4" pizzas, you get a total of eight inch pizzas if you add them together. SO you would get 2-4" pizzas for 10$. Which is the same price as a 7" pizza