Malik can spend no more that $24 to buy pecans and cashews. He will spend $6 per
pound for pecans and $8 per pound for cashews. Which graph represents the number
of pounds of pecans and the number of pounds of cashews Malik can buy?

Malik can spend no more that 24 to buy pecans and cashews He will spend 6 per pound for pecans and 8 per pound for cashews Which graph represents the number of class=

Respuesta :

Space

Answer:

Graph D

Step-by-step explanation:

We can look at the number of pounds of pecans and cashews, shown on the x- and y-axis, respectively.

All of the graphs have an x-intercept of (4, 0), meaning that the number of pecans being bought is 4 lbs.

Since pecans cost $6 per lb, we can multiply the cost by 4 in order to make sure that the total cost is not exceeding $24.

  • $6 · 4 lbs = $24

Let's look at the y-axis to see how many lbs of cashews Malik can buy. The y-intercept is (0, 3) for all graphs, meaning that 3 lbs of cashews are being bought.

Since cashews cost $8 per pound, we can multiply the cost by 4 in order to make sure that the total cost is not exceeding $24.

  • $8 · 3 lbs = $24  

The shaded area represents the values that can be used in the problem. Since we want $24 or less, the shaded region has to be below the line.

Malik can spend no more than $24, so the line should be solid since this means that the values the line touches are inclusive. 4 lbs of pecans and 3 lbs of cashews should be inclusive.

The graph that has all of these properties is Graph D.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico