Respuesta :
Answer:
Step-by-step explanation:
volume of cone cup = ⅓πr²h = ⅓π4²·11 ≅ 184.31 cm³
10 gal × 3,785 cm³/gal = 37,850 cm³
37,850 cm³ × (1 cone)/(184.31 cm³) ≅205.4 cones
Buy 5 packages (250 cones).
8 gal × 3,785 cm³/gal = 30,280 cm³
30,280 cm³ × (1 cone)/(184.31 cm³) ≅165 cones
250 - 165 = 85 cones left over
a). Number of packs of cups to be purchased = 5 packs
b). Number of cups remaining if 80% lemonade is sold = 85 cups
Volume of a cone:
- Volume of a cone is given by the expression,
[tex]V=\frac{1}{3}\pi r^2h[/tex]
Here, r = radius of the cone
h = Height of the cone
Given in the question,
- Radius of the cone = [tex]\frac{8}{2}[/tex] = 4 cm
- Height of the cone = 11 cm
- Amount of lemonade = 10 gallons
a). Volume of one cone = [tex]\frac{1}{3}\pi (4)^2(11)[/tex]
= 184.307 cm³
Covert the gallons into cubic cm,
∵ 1 gallon = 3785 cm³
∴ 10 gallons = 37850 cm³
∵ 184.307 cm³ volume represents the number of cones = 1
∴ 1 cm³ will represent the voulume = [tex]\frac{1}{184.307}[/tex] cups
∴ 37850 cm³ will represent the volume = [tex]\frac{37850}{184.307}[/tex] cups
= 205.36 cups
≈ 205 cups
Therefoe, number of packs of cups to be bought = [tex]\frac{205}{50}[/tex]
= 5 packs
b). If 80% of the lemonade are sold, amount of lemonade sold = 10 × [tex]\frac{80}{100}[/tex]
= 8 gallons
Volume of 8 gallons lemonade in cm³ = 8 × 3785
= 30280 cm³
Therefore, number of cups to be used = [tex]\frac{30280}{184.307}[/tex] cups
= 164.29 cups
≈ 164 cups
Number of cups purchased = 250
And the number of cups remaining = 250 - 164
= 86 cups
Therefore, number of cups remaining are 86 cups.
Learn more about volume of the cone here,
https://brainly.com/question/14671146?referrer=searchResults