Respuesta :

Answer:

Charles is incorrect

Step-by-step explanation:

Lupe bought 8 pounds of pretzels for $18, meaning that she bought them at a unit rate of $2.25 per pound. Charles bough 6 pounds of pretzels for $15, meaning he bought them at a unit rate of $2.50 per pound. Even though Charles paid less, he didn't get the better deal because he paid more per pound than Lupe did.

ACCESS MORE