7. Calculate the unit cost.
a) $1.85 for 4 kg of peaches
b) $16.99 for a 454 g package of cooked
shrimp
c) $2.99 for a 1.89 L bottle of juice
d) $283.28 for 22.5 m2 of flooring tiles

Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

It cost $0.46 for 1 kg of peaches $.46/kg

It cost $12.6 for 1 m² of flooring tiles $12.6/1 m² of flooring tiles

It cost $1.6 for 1 L bottle of juice $1.6/L

dont know shrimp

The unit costs are:

(a) $1.85 for 4 kg  peaches= $0.4625 per Kg

(b) $16.99 for a 454 g package cooked shrimp= $37.423 per Kg

(c) $2.99 for a 1.89 L bottle juice= $1.58 per L

(d) $283.28 for 22.5 m2 flooring tiles= $12.6 per m²

How to calculate unit value?

In order to find the unit value of a quantity then divide the total cost by the quantity to get the unit price.

Unit price = total cost/ total number of quantity

here given

(a) $1.85 for 4 kg peaches

unit cost =  total cost/ total number of quantity

= $1.85/4 Kg

=$0.4625 per Kg

(b)  $16.99 for a 454 g package cooked shrimp

unit cost =  total cost/ total number of quantity

= $16.99/454g

=$0.037 per gram

=$37.423 per Kg

(c) $2.99 for a 1.89 L bottle juice

unit cost =  total cost/ total number of quantity

= $2.99/1.89L

=$1.58 per L

(d)  $283.28 for 22.5 m2 flooring tiles

unit cost =  total cost/ total number of quantity

=$283.28/22.5m²

=$12.6 per m²

Therefore the final unit costs are:

(a) $1.85 for 4 kg peaches= $0.4625 per Kg

(b) $16.99 for a 454 g package cooked shrimp= $37.423 per Kg

(c) $2.99 for a 1.89 L bottle juice= $1.58 per L

(d) $283.28 for 22.5 m2 flooring tiles= $12.6 per m²

Learn more about unit value

here: https://brainly.com/question/14125148

#SPJ2

ACCESS MORE