Respuesta :
Answer:
Step-by-step explanation:
It cost $0.46 for 1 kg of peaches $.46/kg
It cost $12.6 for 1 m² of flooring tiles $12.6/1 m² of flooring tiles
It cost $1.6 for 1 L bottle of juice $1.6/L
dont know shrimp
The unit costs are:
(a) $1.85 for 4 kg peaches= $0.4625 per Kg
(b) $16.99 for a 454 g package cooked shrimp= $37.423 per Kg
(c) $2.99 for a 1.89 L bottle juice= $1.58 per L
(d) $283.28 for 22.5 m2 flooring tiles= $12.6 per m²
How to calculate unit value?
In order to find the unit value of a quantity then divide the total cost by the quantity to get the unit price.
Unit price = total cost/ total number of quantity
here given
(a) $1.85 for 4 kg peaches
unit cost = total cost/ total number of quantity
= $1.85/4 Kg
=$0.4625 per Kg
(b) $16.99 for a 454 g package cooked shrimp
unit cost = total cost/ total number of quantity
= $16.99/454g
=$0.037 per gram
=$37.423 per Kg
(c) $2.99 for a 1.89 L bottle juice
unit cost = total cost/ total number of quantity
= $2.99/1.89L
=$1.58 per L
(d) $283.28 for 22.5 m2 flooring tiles
unit cost = total cost/ total number of quantity
=$283.28/22.5m²
=$12.6 per m²
Therefore the final unit costs are:
(a) $1.85 for 4 kg peaches= $0.4625 per Kg
(b) $16.99 for a 454 g package cooked shrimp= $37.423 per Kg
(c) $2.99 for a 1.89 L bottle juice= $1.58 per L
(d) $283.28 for 22.5 m2 flooring tiles= $12.6 per m²
Learn more about unit value
here: https://brainly.com/question/14125148
#SPJ2