4
Gabriel spends $18 for 3 pounds of sliced cheese.
a. Complete the model to show how much the cheese costs per pound.
Cost (dollars) o
18
3
Weight (pounds) 0
b. The cheese sells at a rate of $
per pound
C. How can you use the rates you found in problems 3b and 4b to tell whether
turkey or cheese is less expensive per pound?