Respuesta :
Answer:
$532
Step-by-step explanation:
Hey There!
So to solve this problem the first thing that we want to do is find the cost of 1 ball
To do so we divide the total cost of 10 balls by 10
280/10=28 so each ball cost 28
now to find the cost of 19 balls we multiply the cost of 1 ball by 19
18x28=532
thus meaning 19 balls cost $532
Answer:
$532
Step-by-step explanation:
We need to find the cost of 1 ball and then multiply it by 19, here is the math:
280/10=28
Now we know that 28 is the cost of 1 ball.
28 x 19=532
The cost of 19 balls is $532