cc28417
contestada

PLZ PLZ HELPP!!!!!! WILL GIVE BRAINLIEST
Which is the better deal for an iced coffee drink? 16 ounces for $2.19, 24 ounces for $2.99 or 32 ounces for $4.29.
Explain fully and persuasively. Make your thinking visible!

Respuesta :

Answer:

24 ounces for $2.99

Step-by-step explanation:

Because that would make the cost into 3 dollars, and It would be cheaper to do it that way. The reason I said this is because I remember I had to pay for something that cost 3 dollars, and it was a drink for 24 ounces, so yes, and that is why I think 24 ounces for $2.99.

Answer:

look at the picture i sent please

Ver imagen pavani2002