keslymondanado keslymondanado 16-03-2021 Mathematics contestada Sophia’s dad paid $18.70 for 8.5 gallons of gas at the super gas mart. What is the cost of one gallon of gas and how much would it cost to also fill a 5 gallon container for his lawnmower