Respuesta :

Indhhi
Ok so $5.40 divided by 24 = 0.225. Each can is $0.225

Answer:

The unit rate for $5.40 for 24 cans is $0.27 per unit.

Step-by-step explanation:

To find : The unit rate for $5.40 for 24 cans ?

Solution :

The unit rate is defined as a rate is a ratio between two related quantities as a rate of change.

The cost of 24 cans = $5.40

The unit rate is ten rate of 1 unit.

So, The cost of 1 can is [tex]\frac{5.40}{24}=0.27[/tex]

Therefore, The unit rate for $5.40 for 24 cans is $0.27 per unit.