Answer:
The unit rate for $5.40 for 24 cans is $0.27 per unit.
Step-by-step explanation:
To find : The unit rate for $5.40 for 24 cans ?
Solution :
The unit rate is defined as a rate is a ratio between two related quantities as a rate of change.
The cost of 24 cans = $5.40
The unit rate is ten rate of 1 unit.
So, The cost of 1 can is [tex]\frac{5.40}{24}=0.27[/tex]
Therefore, The unit rate for $5.40 for 24 cans is $0.27 per unit.