Answer:
$53,019
Explanation:
Step 1 : Determine the unit product cost
Unit product cost under variable costing consist of only variable manufacturing costs.
Unit product cost = $30 + $26 + ($300,000 ÷ 29,200)
= $66.27
Step 2 : Calculate value of the inventory
Value of the inventory = Unit product cost x units in inventory
= $66.27 x 800
= $53,019
Under variable costing, the value of the inventory is $53,019.