May 1, 2021, Bibby Company had beginning inventory consisting of 200 units with a unit cost of $7. During May, the company purchased inventory as follows: 800 units at $7 600 units at $8 The company sold 1,000 units during the month for $12 per unit. Bibby uses the average cost method. The average cost per unit for May is

Respuesta :

Zviko

Answer:

$7.38

Explanation:

The average cost method recalculates a new cost per unit with each and every purchase made. This new costs would then be used to calculate the costs of goods sold and inventory value.

Average cost per unit = Total Costs ÷ Units available for sale

                                    = (200 x  $7 + 800 x $7 + 600  x $8) ÷ 1,600

                                    = $7.375 or $7.38

The average cost per unit for May is $7.38