Respuesta :
1.32/12=unit price of one egg=.11
.99-.11=.88
They would make an 88 cent profit.
.99-.11=.88
They would make an 88 cent profit.
Answer:
$10.56
Step-by-step explanation:
We have been given that a dozen eggs cost $1.32 at the grocery store.
First of all, we will find cost of each egg by dividing total cost of eggs by 12 (a dozen).
[tex]\text{Cost of each egg}=\frac{\$1.32}{12}[/tex]
[tex]\text{Cost of each egg}=\$0.11[/tex]
Let us find difference of selling price of scrambled egg and cost of each egg as:
[tex]\text{Profit per egg}=\$0.99-\$0.11[/tex]
[tex]\text{Profit per egg}=\$0.88[/tex]
To find total profit, we will multiply profit per egg by 12 as:
[tex]\text{Total profit}=\$0.88\times 12[/tex]
[tex]\text{Total profit}=\$10.56[/tex]
Therefore, the restaurant would make a profit of $10.56.