You purchase 5 pounds of apples and 2 pounds of oranges for $9. Your friends purchases 5 pounds of apples and 6 pounds of oranges for $17. What is the price per pound for each fruit?

Respuesta :

Answer:

One pound of apple = $1

One pound of Orange = $2

Step-by-step explanation:

Plz mark brainliest thanks

Answer:

Apples $1

oranges $2

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE

Otras preguntas