ih3sch00L
contestada

Pierre is a 375 kg great white with an average speed of 3 m/s. When Pierre spots a seal, he increases his velocity to 7 m/s. After he eats the 45 kg seal, Pierre returns to his average velocity. What is Pierre's kinetic energy?

Respuesta :

Answer:

1890J

Explanation:

375+45 = 420kg (total mass)

kinetic energy = 1/2 × mass × velocity²

1/2 × 420 × 3² = 1890J

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico