Eric is going to the store to buy groceries. He has a budget of at most $20. If he wants to buy milk for $5 and all of his favorite cereals for $4
per box, how many boxes of cereal can he buy?

Respuesta :

Answer: 4 boxes of cereal

Step-by-step explanation:

Answer:

He can only by 3 boxes

Step-by-step explanation:

20-5=15   than you divid  15 by four