Respuesta :

Find out how much for 1, by dividing $1.50 by 3
$1.50 for 3
$0.50 for 1
Then find out how much for 12, by multiplying the value of 1 by 12
$0.50 x 12 = $6

The answer is $6.00

Answer: $6.00

Step-by-step explanation:

First you have to get it by the original unit rate, so to do this divide $1.50 by 3 which would get you $0.50. When you multiply $0.50 by 12 you get the total of $6.00.

ACCESS MORE
EDU ACCESS