In a particular region, for families with a combined income of $57,000 or more, 12% have no children, 37% have one child, 43% have two children, and 8% have three children. Use this information to construct the probability distribution for X, where x represents the number of children per family for this income group. Arrange x in increasing order and write the probabilities P(x) as decimals.

Respuesta :

Answer:

P(X = 0) = 0.12.

P(X = 1) = 0.37.

P(X = 2) = 0.43.

P(X = 3) = 0.08

Step-by-step explanation:

12% have no children

This means that P(X = 0) = 0.12.

37% have one child

This means that P(X = 1) = 0.37.

43% have two children

This means that P(X = 2) = 0.43.

8% have three children.

This means that P(X = 3) = 0.08

ACCESS MORE
EDU ACCESS