Respuesta :

Answer:

H = 0.800g

S = 12.8g

Explanation:

Each mole of H2S contains 2 moles of H and 1 mole of S

so .400 mole of H2S will contain .800 mole of H and .400 mole of S

Mass = mole x Mr

Mass H = .800(1) = .800g

Mass S = .400(32) = 12.8g

ACCESS MORE
EDU ACCESS