4. A coat that has a mass of 15 kg is hanging from a shelf 2 meters above the floor. What kind of energy does the coat have and how many joules does it have?

Respuesta :

Answer:

It has potential energy

[tex]PE = 294J[/tex]

Explanation:

Given

[tex]mass = 15kg[/tex]

[tex]height = 2m[/tex]

Required

Determine the kind of energy and calculate the energy

The energy in the coat is the potential energy. This is so because of the object's position (i.e. 2m above) relative to other objects (i.e. the floor)

This energy is calculated as:

[tex]PE = mgh[/tex]

Where

[tex]g = 9.8m/s^2[/tex]

So:

[tex]PE = 15 * 9.8 * 2[/tex]

[tex]PE = 294J[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico