Respuesta :

Answer:

0.31

Explanation:

Income elasticity of demand measures the responsiveness of quantity demanded to changes in income

Income elasticity of demand = percentage change in quantity demanded / percentage change in income

Percentage change in income = [tex]\frac{1000-300}{300}[/tex] = 2.3

when income was $300, ramen was demanded twice, that is 2/7 times a week. converting to fraction gives 0.29

Percentage change in quantity = [tex]\frac{0.5 - 0.29}{0.29}[/tex] = 0.72

0.72/2.3 = 0.31

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico