contestada

Two lightbulbs work on a 120-V circuit One 50 W and the other is 100 W. Which bulb has a higher resistance? Explain pls!!!!

Respuesta :

Answer:

Bulb 1 has more resistance.

Explanation:

Given that,

Two lightbulbs work on a 120-V circuit.

The power of circuit 1, P₁ = 50 W

The power of circuit 2, P₂ = 100 W

We need to find the bulb that has a higher resistance.

The power of the bulb is given by :

[tex]P = \dfrac{V^2}{R}[/tex]

For bulb 1,

[tex]R_1=\dfrac{V^2}{P_1}\\\\R_1=\dfrac{(120)^2}{50}\\\\R_1=288\ \Omega[/tex]

For bulb 2,

[tex]R_2=\dfrac{V^2}{P_2}\\\\R_2=\dfrac{(120)^2}{100}\\\\R_2=144\ \Omega[/tex]

So, bulb 1 has higher resistance.

ACCESS MORE
EDU ACCESS