lizz81
contestada

A person is walking at a rate of 9 feet every 4 seconds.(b) Given the rate in (a), how far would this
el
per one second.
person travel in 14 seconds.

Respuesta :

Answer:

2.25 feet

31.5 feet

Step-by-step explanation:

Given that the person travels 9 feet every 4 seconds, it means that in one second, the distance walked

= 9/4

= 2.25 feet

If the person walks 2.25 feet in a second then in 14 seconds, the distance walked

= 2.25*14/1

= 31.5 feet

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico