(1) Determine the amount of work in joules that a car that is driven 150 km must do, if an average force of 500 N is applied to overcome friction? (IT)​

Respuesta :

Lanuel

Answer:

Workdone = 75000000 Joules or 75 Megajoule.

Explanation:

Given the following data;

Distance = 150km to meters = 150 * 10³ = 150000 meters

Force = 500 Newton

To find the workdone;

Workdone = force * distance

Substituting into the equation, we have;

Workdone = 150000 * 500

Workdone = 75000000 Joules or 75 Megajoule.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico