Respuesta :
Should Take Him 5 Hours To Be Home
Since He Travels 3 Miles Each Hour.
Since He Travels 3 Miles Each Hour.
Assume, Steve walks at a constant pace, he will be in his house after 5 hours
Given the Parameters :
- Distance from home = 15 miles
- Distance after 1 hour = 12 miles
The distance walked in 1 hour = 15 miles - 12 miles = 3 miles
Recall :
- Speed = Distance / time
Steve's speed = 3 miles ÷ 1 hour = 3mi/hr
Time taken to reach his destination :
Time taken = distance / speed
Time = (15 ÷ 3) = 5 hours
Therefore, It will take Steve 5 hours to reach his destination.
Learn more :https://brainly.com/question/23774048