The base of a rectangular tank measures 50 cm by 40 cm. What will the height of the water level be when it contains 9 liters of water (1 liter = 1000 cm3).

Answer:
height = 4.5 cm
Step-by-step explanation:
9 liters = 9000 cm^3
(50x40xH) = 9000
H = 4.5 cm