A store owner bought a wholesale book for $20. The store owner charged markup of $125%.

How much will the store owner sell the book?


(Markup Rate)

Respuesta :

Answer:

The store owner will sell the book for $25

Step-by-step explanation:

The Owner Will Sell The Book For $25

How I Found The Answer:

$20 = 100%

$20 ➗ 4 = 25% Or $5

$5 x 5 = 125% Or $25

Hope This Helps You.

ACCESS MORE
EDU ACCESS