Answer:
[tex]B=5\times 10^{-7}\ T[/tex]
Explanation:
Given that,
Current in a wire, I = 5 A
We need to find the magnetic field at 2m from a straight wire carrying a current of 5 A.
The magnetic field due to a wire is given by :
[tex]B=\dfrac{\mu_0I}{2\pi r}\\\\B=\dfrac{4\pi \times 10^{-7}\times 5}{2\pi \times 2}\\\\B=5\times 10^{-7}\ T[/tex]
So, the required magnetic field is [tex]5\times 10^{-7}\ T[/tex].