Respuesta :

Answer:

16. 68.18 Km/h

17. 3 miles.

Explanation:

16. Determination of the speed

Distance travelled = 150 Km

Time = 2.2 hours

Speed =?

Speed is simply defined as the distance travelled with time. Mathematically, it is expressed as:

Speed = Distance / time

With the above formula, we can obtain the speed as follow:

Distance travelled = 150 Km

Time = 2.2 hours

Speed =?

Speed = Distance /time

Speed = 150 / 2.2

Speed = 68.18 Km/h

17. Determination of the distance.

Speed = 3 mph

Time = 1 hour

Distance =?

Speed = Distance /time

3 = distance / 1

Distance = 3 miles

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico