Answer:
Impulse = 80Ns
Explanation:
Given the following data;
Mass = 3kg
Force = 20N
Time = 4 seconds
To find the impulse experienced by the object;
Impulse = force * time
Impulse = 20*4
Impulse = 80Ns
Therefore, the impulse experienced by the object is 80 Newton-seconds.