Respuesta :
Answer:
velocity= frequency×wavelength
wavelength= velocity/frequency
wavelength= 340/40,000
= 8.5×10^-3m
Option A is the correct answer.
The wavelength a dog can hear is 8.5 x 10^-3 m.
How do you calculate the Wavelength?
The wavelength is the distance between corresponding points of two consecutive waves. The wavelength of a wave is given as below.
[tex]\lambda = \dfrac { v}{f}[/tex]
Where v is the velocity of the wave and f is the frequency of the wave.
Given that, the sound wave has a velocity of 340 m/s and the dog has the ability to hear the maximum sound of 40000 Hz. It means that the frequency of the sound wave is 40000 Hz. Then the wavelength can be calculated as given below.
Wavelength [tex]\lambda = \dfrac {v}{f}[/tex]
[tex]\lambda = \dfrac {340}{40000}[/tex]
[tex]\lambda = 0.0085[/tex]
[tex]\lambda = 8.5\times 10^{-3} \;\rm m[/tex]
Hence we can conclude that option A is the correct answer. The wavelength a dog can hear is 8.5 x 10^-3 m.
To know more about the wavelength, follow the link given below.
https://brainly.com/question/7143261.