Please help!!
I don’t understand

Answer:
[tex]= 3.105x10^{24}molecules\ acetone[/tex]
Explanation:
Hello!
In this case, given the volume of acetone, it is possible to compute the mass and next the moles via its molar mass (58.08 g/mol) as shown below:
[tex]n_{acetone}=380mL*\frac{0.788g}{1mL} *\frac{1mol}{58.08 g} \\\\n_{acetone}=5.16mol[/tex]
Then, via the Avogadro's number it is possible to compute the acetone molecules as follows:
[tex]=5.16mol*\frac{6.022x10^{23}molecules}{1mol}\\\\= 3.105x10^{24}molecules\ acetone[/tex]
Best regards!