Answer:
Explanation:
Step One
Find the molar Mass of NH3
N = 14
3H = 3
Mass = 17
Step Two
Find the number of moles of NH3
mols = given mass / Molar Mass
given mass = 824 grams
molar mass = 17
mols = 824/17
mols = 48.47
Step Three
Find the moles of NO
Here you have to look at the balanced equation
Every 2 mols of HN3 produces 2 mols of NO
So the number of mols of NH3 = 48.47
The number of mols of NO = 48.47
Step Four
Find the mols of H2O
2 mols of NH3 produces 3 moles of H20
48.47 mols H20 produces x moles of H20
3/x = 2/48.47 Cross Multiply
2x = 3*48.47
2x = 145.41 Divide by 2
x = 145.41/2
x = 72.71 mols of water.