Respuesta :

Answer:

[tex]V=314.15\ ft^3[/tex]

Explanation:

The attached figure shows the cone.

Radius of cone, r = 5 ft

Height of the cone, h = 12 ft

We need to find the volume of the figure. The volume of a cone is given by :

[tex]V=\dfrac{1}{3}\pi r^2 h\\\\V=\dfrac{1}{3}\pi \times 5^2 \times 12\\\\V=314.15\ ft^3[/tex]

So, the volume of the figure is [tex]314.15\ ft^3[/tex].

Ver imagen Muscardinus
ACCESS MORE
EDU ACCESS