Mr. Foster is starting a new job. His salary for the first year is $30,000. He will receive a 5% raise each year after that. Write a formula to define Mr. Foster's salary, s.

Respuesta :

Answer:

s= 30000+1500x

Step-by-step explanation:

Given data

Le the number of years be x

His salary for the first year is $30,000

5% of $30,000

=5/100*30000

= 0.05*30000

= $1500

Hence for x years the salary can be described as

s= 30000+1500x

ACCESS MORE
EDU ACCESS