One last stop before you head home. You and your friends are worn out, but you can’t help but stop for a candy apple to eat on the ride home from Snack Centra. Yum! You would like to take some home to your family, so what’s the best deal? You can purchase 5 apples for $6.25 or 8 apples for $9.25. What’s the best way to spend your last few bucks?

Respuesta :

Answer:

8 apples for 9.25

Step-by-step explanation:

because 6.25 divided by 5 is 1.25, making each apple $1.25. and 9.25 divided by 8 is rounded to 1.16, making each apple cost $1.16.

ACCESS MORE