Respuesta :

Answer:

1.34

Step-by-step explanation:

Let's state the facts we know.

There were 3 containers.

3 containers made 120 bowls of soup.

Each container costs $30 to make

If there are 3 containers and those 3 containers made 120 bowls of soup, divide by 3 to calculate how many bowls of soup are in each container.

120/3 = 40

There are 40 bowls of soup in each container. Because each container costs 30, you must divide 40 by 30 to figure out what the price is for each bowl.

40 / 30 = 1.3333

Answer:

.25 is the answer because container cost $30 and a container fill 120 bowls so 30/120 =.25 for each bowl Ans