You are buying two kinds of notebooks for school. A three-ring notebook costs $6, and a spiral notebook costs $3. You must have at least five notebooks. The cost of the notebooks can be no more than $24.

Respuesta :

If you bought two 2 X $6 = $12,  4 x $3 = $12  ($12 + $12 = $24)
So, two three-ring and four spiral would spend exactly $24.
anouar
this is the answer to how many of each you have to buy in order to meet the requirements, i m not sure what is the question
Ver imagen anouar
ACCESS MORE