Kiara buys a meal from a food truck costs $12. There is an additional 8.5% tax added to her total. if she pays for the meal with a $20 bill, then which of the following represents the change she is due?

here’s another one that i need answered fast.
on average, supermarkets mark up their groceries by 13%. if a grocer buys a bottle of olive oil for $7, how much should she sell it for based on this percentage?
please help. hurry!!!

Respuesta :

Answer:

$6.98

Step-by-step explanation:

$12+8.5%= $12+($12x.085)=$13.02

$20-$13.02=$6.98

The answer for this question is $6.98
ACCESS MORE
EDU ACCESS